Kalbos kultūra :: Pokalbių etiketo pagrindai

Žmogus, kūdikystėje išmokęs gimtąją kalbą, visą gyvenimą ja naudojasi, bet, deja, kalbos kultūros taip ir neįvaldo. Matyt, paprasčiausiai dėl to, kad šiems dalykams neskiria dėmesio. O juk kalba bene labiausiai reprezentuoja žmogų, parodo jo išsiauklėjimą ir kultūrą.

Kalba yra pagrindinė mūsų bendravimo su kitais žmonėmis priemonė. Kalbėdami mes keičiamės mintimis, išgyvenimais, perteikiame vieni kitiems įvairią informaciją. Tačiau kalba padeda mums ne tik bendrauti, atskleisti kitiems mūsų vidinį pasaulį. Ji puikiai atspindi ir mūsų santykį su kitais žmonėmis, rodo mūsų didesnę ar mažesnę pagarbą arba, priešingai, – nepagarbą kitiems.

Taigi rūpindamiesi kalbos kultūra, tuo pačiu rūpinamės bendravimo kultūra, parodome, jog iš tikro gerbiame žmones, su kuriais tenka vienaip ar kitaip susidurti. Iš tikrųjų mes kartais net nė neįsivaizduojame, kiek skausmo ir nemalonumų galime suteikti žmonėms vienu vieninteliu neatsargiu žodžiu arba nevykusiu išsireiškimu.

Neįmanoma įvaldyti kalbos kultūros, nuolat netobulinant savo šnekamosios kalbos, jos negryninant, nepaisant elementarių kalbos taisyklių, kalbant žargonu, vartojant barbarizmus, necenzūriškus žodžius. Kitaip tariant, kad išmoktume kalbos kultūros, būtinai turime mokytis ne tik rašybos ir tarties, bet ir elementarių dorovės bei etiketo taisyklių.

Kaip teigė F. De Sosiūras, „tautos papročiai atsispindi kalboje, o kita vertus – kalba formuoja tautą“. Tautos savitumą atspindi ir jos kalbos etiketas.

Kalbos etiketas – kalbinė mandagumo išraiška. Kalba reiškiasi dviem būdais: sakytiniu ir rašytiniu. Abu jie turi savas vartojimo sritis, savus raiškos būdus, norminimo tradicijas. Sakytinei kalbai svarbu ne tik kalbos taisyklingumas, tai yra kalbos kultūros paisymas, bet ir kiti, su kalbos sistema nesusiję dalykai: kalbos aiškumas, tempas, dikcija ir pan.

Gimtoji kalba, egzistuojanti žmogaus sąmonėje kaip tam tikrų gebėjimų sistema, sudaro neatskiriamą kiekvieno žmogaus asmenybės dalį. Kiekvienas žmogus privalo rūpintis savo kalba, puoselėti ją, nes tik jis yra atsakingas už savo kalbą, jos plėtotę ir raišką. Aukšta kalbos kultūra padeda žmonėms darniai bendrauti, pasiekti didesnį abipusį supratimą, sukurti subtilesnę žmonių santykių darną.

Reklama



  • Kaip valgomi melionai?Kaip valgomi melionai?
    Meliono puseles galima iškabinti šaukšteliu arba supjaustytas riekelėmis valgyti peiliu ir šakute. Arbūzo sėkleles, kurios yra nevalgomos, iš minkštimo iškrapštome šakute. Melionas pjaunamas aštriu peiliu pusiau (išilgai), paskui išimame sėkleles (jei vaisius ...

    Skaityti »

  • Kaip valgomi spagečiai?Kaip valgomi spagečiai?
    Spagečiai valgomi su šakute ir šaukštu: pastarasis laikomas kairėje rankoje, o šakute pasmeigiama porcija makaronų ir sukama ant dantukų. Kairėje rankoje laikomas šaukštas atstoja lėkštės kraštą. Spagečiai ant šakutės užvyniojami įrėmus į ją šaukštą. Paskui šaukštu ...

    Skaityti »

  • Stalo įrankių paskirtisStalo įrankių paskirtis
    Metų pradžioje ieškojau draugei naudingos dovanos, ir akys užklydo už stalo įrankių rinkinio - pagalvojau kad, jaunai šeimai - kaip tik - puiki dovana. Ir tuomet užkliuvo akys už pačių įrankių, tiesa sakant kai kurių paskirties ...

    Skaityti »

Grįžti atgalMes facebook'e Svetainės versija mobiliems